Dlaczego wybieramy dobre okna z PCV?

Jak pokazują dane GUS, w Polsce z roku na rok zwiększa się produkcja okien z tworzyw sztucznych. Tendencji tej towarzyszy stabilny wzrost sprzedaży stolarki Premium na rynku polskim. Wynika to m.in. z rosnącej świadomości odbiorców, że energooszczędne okna i drzwi o wysokim standardzie jakości przynoszą realne oszczędności przez wiele lat.

Wysoka dynamika produkcji okien wynika m.in. utrzymującej się koniunktury budowlanej i rosnącej liczby oddawanych do użytku budynków, zarówno zamieszkania zbiorowego, jak i jednorodzinnych. Trendowi temu towarzyszą zaostrzające się wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, które odnoszą się także do stolarki okiennej. Przez długi czas kryterium energooszczędności okien w budynkach ogrzewanych było niższe niż w większości krajów europejskich. Jeszcze pięć lat temu maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla tego elementu wynosił nawet 1,8 W/m2K. Ostatnia zmiana z 2017 roku wprowadziła wymóg stosowania cieplejszych okien, o współczynniku Uw nie większym niż 1,1 W/m2K, a w 2021 roku mają one spełniać już kryteria termoizolacyjności zbliżonej do standardu pasywnego 0,9 W/m2K. W związku z tym budując nowy dom poszukujemy coraz cieplejszej stolarki, jednak obowiązujące prawo nie jest jedynym powodem, dla którego stawiamy na okna w klasie Premium.

Ciepłe okno to inwestycja na lata
Na okno nie patrzymy już jak na element chroniący przed niepogodą i dostarczający światła. To przede wszystkim inwestycja, która ma się spłacić w ciągu kolejnych lat w oszczędnościach na rachunkach za energię. Jak pokazują statystyki GUS, z roku na rok wydatki na nośniki energii stają się coraz większym obciążeniem dla domowego budżetu w przeliczeniu na jedną osobę. Szacunki ekspertów z branży budowlanej mówią, że złej jakości, nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa może przyczynić się do utraty nawet 35% energii cieplnej, dlatego jej wymiana może przynieść potencjalnie duże korzyści finansowe, zwłaszcza w kontekście rosnących cen tradycyjnych nośników energii.

Jeszcze cztery lata temu standardem były okna pięciokomorowe, o współczynniku Uw na poziomie 1,3 W/m2K. Można powiedzieć, że już wtedy potrzeby rynku wyprzedzały prawo budowlane, bo inwestorzy poszukiwali okien cieplejszych, niż wymagały tego warunki techniczne. Teraz powszechnie stosowane są już okna siedmiokomorowe, o współczynniku nawet lepszym niż obowiązujący 1,1 W/m2K. Klienci pytają nie tylko o okna wysoko energooszczędne, zgodne z wymaganiami na rok 2021, ale nawet pasywne. Producenci okien dostrzegli ten trend i na rynku można spotkać wiele takich produktów, ale warto zwracać uwagę przede wszystkim na systemowe rozwiązania, które mają sprawdzoną jakość i zachowają swoje pierwotne właściwości na długie lata – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w Schüco International Polska.

Sam fakt, że okno posiada bardzo dobre parametry ochrony cieplnej to nie wszystko, bardzo ważna jest też jego zdolność do zachowania parametrów w miarę upływu czasu. Specjaliści z branży podkreślają, że dobrej jakości okno z PVC-U powinno przetrwać 30 lat w niemal niezmienionym stanie. O jego trwałości decydują nie tylko solidne wzmocnienia, które nadają profilom stabilność, ale także uszczelki, które muszą być trwale elastyczne. Na przykład w oknach Schüco Living stosuje się uszczelnienia z syntetycznego kauczuku EPDM, który wykazuje trwałą zdolność do powrotu elastycznego. Testy wykazały, że po upływie 7 lat użytkowania zachowują one swoje właściwości w 91%, podczas gdy tańsze uszczelki mogą stracić swoją elastyczność nawet w 50%. Oznacza to, że lepszej jakości okna pozwalają zaoszczędzić więcej energii w całym cyklu użytkowania.

Jakość wymuszana przez modę

Odbiorcy wymagają od okien nie tylko lepszej ochrony cieplnej, lecz także bardziej ekskluzywnego wyglądu i komfortu użytkowania. Już dawno odeszły w zapomnienie czasy, gdy okno z PVC-U miało białe ramy i standardowe wymiary z relatywnie małą powierzchnią przeszkloną. Obecne projekty domów jednorodzinnych czy osiedli mieszkaniowych przykuwają oko wyraźnie większymi oknami i wyrazistymi kolorami ram.

Bardzo popularne są teraz szarości, antracyty czy wręcz powierzchnie przypominające aluminium. Technologia PVC-U daje takie możliwości wykończeniowe, jednak produkcja okien o rozmiarach większych niż standardowo i dodatkowo z ciemnymi ramami wymaga doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich rozwiązań. Profile w intensywnych odcieniach mocniej się nagrzewają pod wpływem promieni słonecznych, co może skutkować ich odkształcaniem się i utratą szczelności okna czy nawet problemem z zamykaniem dużych skrzydeł – podkreśla Andrzej Polijaniuk.

Ponieważ ryzyko odkształceń tego typu stolarki jest wyższe niż w przypadku okien w białych kolorach i o standardowych wymiarach, warto postawić na producentów, którzy dysponują doświadczeniem i systemowymi technologiami, by wymagania estetyczne mogły iść w parze z trwałymi właściwościami użytkowymi. Przede wszystkim należy zachować odpowiednie proporcje szerokości do wysokości, aby stolarka mogła zachować swoje właściwości statyczne. Oprócz odpowiednio dobrze dobranych wzmocnień z wysokiej jakości stali możliwe jest zastosowanie technologii wklejanej szyby, która dodatkowo usztywnia skrzydło.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl


Okna są coraz bardziej energooszczędne i mają większe wymiary niż kiedyś / Fot. Schüco


Za trwałość parametrów okna w dużej mierze odpowiadają zastosowane uszczelnienia / Fot. Schüco


W oknach o ciemnej kolorystyce idealny efekt daje zastosowanie profili barwionych w masie z odpowiednio dobranym trwałym wykończeniem powierzchni, jak np. chüco AutomotiveFinish / Fot. Schüco


Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 4900 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2017 roku obrót w wysokości 1,575 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

SchĂźco International Polska
press box