- Szlifierka mimośrodowa PRIME3 TOS21
- MediaMarkt otwiera nowy sklep w Olsztynie - innowacyjna elektronika na wyciągnięcie ręki
- Dach z dachówek cementowych - jakie są kluczowe zalety dla nowoczesnego budownictwa?
- Eksperci MediaMarkt doradzą na Targach Mieszkań i Domów: Technologia dla domu i biura w zasięgu ręki
- Przyssawki Blaupunkt SC2010 oraz SC5010
Zasada dziaĹania sprzÄgĹa hydraulicznego i korzyĹci ze stosowania
SprzÄgĹo hydrauliczne jest urzÄ dzeniem przeznaczonym do ĹÄ czenia obiegĂłw kotĹowego i grzewczego. Pozwala ono na poĹÄ czenie ze sobÄ kilku urzÄ dzeĹ grzewczych o takich samych lub róşnych parametrach pracy (kocioĹ gazowy, kominek z pĹaszczem wodnym, pompa ciepĹa, itd.) z kilkoma obiegami grzewczymi nawet o róşnych parametrach temperaturowych (wytwarzanie c.w.u., zasilanie grzejnikĂłw konwekcyjnych, zasilanie ogrzewania podĹogowego, itd.).
SprzÄgĹo hydrauliczne FERRRO SHI to izolowany pionowy zbiornik wodny posiadajÄ cy w gĂłrnej czÄĹci gorÄ ce krĂłÄce (zasilanie ze ĹşrĂłdĹa ciepĹa i wyjĹcie na odbiorniki, w dolnej czÄĹci krĂłÄce zimne (powrĂłt czynnika z odbiornikĂłw, powrĂłt czynnika do ĹşrĂłdĹa ciepĹa). KaĹźdy z podĹÄ czonych obiegĂłw musi byÄ wyposaĹźony we wĹasne wymuszenie przepĹywu (pompÄ), ktĂłre gwarantuje wĹaĹciwÄ cyrkulacjÄ czynnika grzewczego. NajwiÄkszÄ zaletÄ sprzÄgĹa hydraulicznego jest praktycznie brak zakĹĂłcania pracy pomp obiegĂłw urzÄ dzeĹ grzewczych przez pracÄ pomp obiegĂłw po stronie odbioru ciepĹa, rĂłwnieĹź pompy ukĹadĂłw odbioru ciepĹa nie zakĹĂłcajÄ wzajemnie swojej pracy, podobnie jak pompy obiegowe ĹşrĂłdeĹ ciepĹa. SprzÄgĹo hydrauliczne znajduje zastosowanie w systemach Ĺredniej i duĹźej mocy, gdzie z powodzeniem zastÄpuje ukĹady wielodrogowych zaworĂłw mieszajÄ cych i mieszajÄ co-pompowych. MoĹźna wyróşniÄ cztery podstawowe stany pracy sprzÄgĹa hydraulicznego:
- uruchamianie ukĹadu. Prowadzone jest przy zamkniÄtym przepĹywie czynnika grzewczego przez odbiorniki. RoĹnie temperatura sprzÄgĹa, czynnik wracajÄ cy do ĹşrĂłdĹa ciepĹa (kotĹa) osiÄ ga wĹaĹciwÄ temperaturÄ powrotu, co ma znaczÄ cy wpĹyw na ochronÄ kotĹa przed korozjÄ niskotemperaturowÄ . NastÄpnie uruchamia siÄ cyrkulacja czynnika w obiegach odbiornikĂłw ciepĹa;
- zapotrzebowanie na energiÄ cieplnÄ ze strony obwodĂłw grzewczych jest wiÄksze niĹź iloĹÄ energii wytwarzana przez ĹşrĂłdĹo/a ciepĹa, czyli przepĹyw czynnika po stronie odbiornikĂłw odbiera energiÄ ze sprzÄgĹa, ochĹadzajÄ c czynnik powracajÄ cy do kotĹa. Do automatyki ĹşrĂłdĹa ciepĹa dochodzi sygnaĹ o wzroĹcie zapotrzebowania na energiÄ, w wyniku czego ĹşrĂłdĹo dostarcza do sprzÄgĹa wiÄcej energii;
- produkcja ciepĹa po stronie ĹşrĂłdĹa/eĹ jest taka sama jak zapotrzebowanie na energie cieplnÄ po stronie jej odbioru. W takiej sytuacji przepĹyw czynnika grzewczego nastÄpuje niejako âw poprzek sprzÄgĹaâ, wprost z krĂłÄcĂłw zasilanych przez kocioĹ do krĂłÄcĂłw zasilajÄ cych obiegi odbioru ciepĹa. Podobnie powrĂłt z odbiornikĂłw ciepĹa nastÄpuje wprost do ĹşrĂłdeĹ ciepĹa na wskroĹ przez sprzÄgĹo hydrauliczne.
- zapotrzebowanie na ciepĹo po stronie odbiornikĂłw jest mniejsze niĹź jego produkcja w ĹşrĂłdle. Zmniejszany jest przepĹyw czynnika przez automatykÄ odbiornikĂłw ciepĹa, nadmiar energii cieplnej zgromadzonej w sprzÄgle hydraulicznym wraca do kotĹa, automatyka kotĹa reaguje zmniejszeniem mocy ĹşrĂłdĹa/eĹÂ lub wyĹÄ czeniem jednego z nich itp., obniĹźajÄ c iloĹÄ i/lub temperaturÄ czynnika dostarczanego do sprzÄgĹa. W wyniku czego ukĹad zmierza do stanu rĂłwnowagi cieplnej po stronie ĹşrĂłdĹa i odbioru.
OprĂłcz Ĺatwego poĹÄ czenia róşnych ĹşrĂłdeĹ z róşnymi odbiornikami ciepĹa bez potrzeby regulacji, sprzÄgĹo hydrauliczne ma tez inne zalety:
- pozwala na odpowietrzenie czynnika grzewczego w sprzÄgle i usuniÄcie powietrza zgromadzonego w gĂłrnej czÄĹci sprzÄgĹa poprzez automatyczny odpowietrznik z zaworem stopowym,
- pozwala teĹź na odmulenie czynnika grzewczego i bezpieczne zgromadzenie osadu na dnie sprzÄgĹa,
- sprzÄgĹo jest taĹsze od zaworĂłw wielodrogowych i mniej awaryjne ze wzglÄdu na wyjÄ tkowo prostÄ konstrukcjÄ.
Innym modelem sprzÄgĹa jest sprzÄgĹo hydrauliczne FERRO RSHI zintegrowane z rozdzielaczem. Jest zaprojektowane jako prostopadĹoĹcienny zbiornik z przymocowanymi po jednej stronie krĂłÄcami przeznaczonymi do przyĹÄ czenia ĹşrĂłdĹa ciepĹa, po drugiej z krĂłÄcami przeznaczonymi do przyĹÄ czenia odbiornikĂłw energii cieplnej. W zbiorniku znajdujÄ siÄ sprzÄgĹo oraz rozdzielacz. SÄ one oddzielone przegrodÄ umoĹźliwiajÄ cÄ przepĹyw czynnika ze sprzÄgĹa do rozdzielacza po stronie krĂłÄcĂłw gorÄ cych oraz zimnych. CaĹoĹÄ jest zaizolowana cieplnie.
FERRO
press box