Domowe SPA nawet w bloku. Kupujemy panel prysznicowy. Czym się kierować?

Panel prysznicowy to rodzaj osobistego SPA, które pozwala na codzienny relaks bez konieczności wychodzenia z domu… i przede wszystkim za darmo.  Jednak zanim zdecydujemy o wyborze konkretnego modelu panelu warto wiedzieć czym się kierować i na jakie funkcjonalności zwracać uwagę. Wmontowany termostat? Rodzaj i ilość dysz do masażu? Te i inne właściwości charakterystyczne dla paneli będą odpowiednie dla różnych potrzeb i różnych typów mieszkań.

Panel prysznicowy to rozwiązanie dedykowane do sauny i kabiny prysznicowej. Dlaczego? Ponieważ system dysz hydromasujących emituje poziomy strumień wody i w związku z tym może zalać łazienkę, zamontowany na przykład nad nieosłoniętą wanną. Jeśli więc posiadamy kabinę prysznicową, a relaks to coś, czego nam brakuje na co dzień – panel prysznicowy to doskonała i tańsza alternatywa wobec profesjonalnych zabiegów masujących, z których każdy kosztuje co najmniej kilkadziesiąt złotych.  

Woda w mieszkaniu a panel?
Zanim zdecydujemy się na zakup panelu powinniśmy wiedzieć czy ciśnienie wody w naszym domu jest odpowiednie. O tyle o ile w blokach podłączonych do sieci miejskiej nie ma ryzyka, że panel nie będzie funkcjonalny, o tyle w domach jednorodzinnych ciśnienie wody może być za słabe lub niestabilne. Wtedy dysze do hydromasażu mogą nie działać poprawnie. – Zanim zdecydujemy o montażu panelu warto to sprawdzić, a za wyznacznik zakupu uznać minimalną wysokość ciśnienia w rurach 3 bary – mówi Dorota Kucharska, product manager grupy paneli i kolumn prysznicowych Laveo.
Istotne jest też, by wiedzieć jaka liczba dysz będzie optymalna. Rekomendowanym rozwiązaniem są panele posiadające do 6 dysz, bo wtedy nie ma ryzyka, że zbyt duża liczba masażerów będzie rozprowadzać wodę z nierównomiernym natężeniem strumienia. Jeśli zaś problemem naszej instalacji wodnej jest zróżnicowanie temperatur lub powolne nagrzewanie się wody warto pomyśleć o zakupie panelu z termostatem.

Punkty masujące
W zależności od tego na w jakim punkcie ciała najczęściej kumuluje się spięcie z powodu stresu, pracy siedzącej czy innej formy nadwyrężania części plecowej – panel z takim rozłożeniem dysz powinniśmy dobrać. Niektóre bowiem mają system masażu skoncentrowany z okolicy lędźwiowej, niektóre w okolicy szyjnej, a jeszcze inne piersiowej. Warto też przed montażem panelu na ścianie dokładnie przymierzyć go pod kątem funkcjonalności w stosunku do własnej sylwetki i dobrać optymalną wysokość przytwierdzenia.   

Materiały
Na rynku spotkać się można panele wykonane z PCV, aluminium, stali, szkła hartowanego i mosiądzu. Dla tych, którzy chcą wybrać dobry i trwały materiał w optymalnej cenie najlepsze okażą się aluminium i stal nierdzewna. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza panele aluminiowe, które dają klientom te same zalety funkcjonalne, co bardzo drogi mosiądz, czyli trwałość i dobrą jakość, ale jednocześnie są tańsze i lżejsze – mówi Dorota Kucharska.  Dużą ostrożność trzeba natomiast zachować kupując panel prysznicowy ze szkła hartowanego. Wymaga on bowiem szczególnej ostrożności podczas transportu, montażu i użytkowania ze względu na możliwe uszkodzenia mechaniczne.  

Kupno panelu prysznicowego to decyzja na lata, warto więc powziąć ją racjonalnie znając wszystkie wady i zalety produktów. Ważne jest też to by już w fazie montażu  powierzyć tę usługę specjaliście. Pomimo że panele nie są kłopotliwe w montażu, trzeba wiedzieć, że sprzęt montowany niezgodnie z instrukcją obsługi traci prawa gwarancyjne.

Kuchinox PRESS BOX {jcomments on}