Dylematy klejenia płytek

Na rynku znajdziemy wiele produktów do klejenia płytek, zróżnicowanych pod względem składu i możliwych zastosowań. W sytuacji wyboru nie powinniśmy zwracać uwagi jedynie na cenę, lecz dobierać klej odpowiedni do naszych potrzeb. Warto pamiętać, że podłoga, niszczejąca w rezultacie stosowania niewłaściwych środków to podwójny koszt.

Producenci oferują szeroki wybór płytek podłogowych. Różnorodność materiałów, bogata gama barw i oryginalne wzornictwo sprawiają, że wybór nie jest łatwy. Dobór posadzki to jednak nie koniec – aby służyła nam przez długie lata musimy zadbać o właściwe środki klejące. Kafle podłogowe różnią się od siebie właściwościami fizycznymi, a wybór odpowiedniej spoiny zależy także od rodzaju podłoża. Zwykłe, nieelastyczne, zaprawy klejowe nie sprawdzą się na przykład na ogrzewaniu podłogowym, którego działanie może powodować pękanie warstwy klejowej i odspajanie płytek. Problemów nastręczać mogą także podłoża trudne, które wymagają silniejszych klejów.

Najlepszym rozwiązaniem są produkty dedykowane z linii Klejów do płytek GEA marki Tytan Professional.

Elastyczność wymagana
Sztywna spoina, jaką otrzymujemy po użyciu zwykłej zaprawy klejowej na bazie szarego cementu nie zawsze spełnia swoją rolę. Do małych płytek, z jakimi mamy do czynienia w przypadku mozaiki, nadają się tylko kleje o zwiększonej elastyczności. Posadzka złożona z drobnych elementów ulega naprężeniom i odkształceniom, dlatego spoina powinna pracować razem z nią. – radzi Grzegorz Rajter, Product Manager Selena.

Rekomendowany produkt do tego typu zastosowań to Mocny klej do płytek wysokoelastyczny GEA 736 marki Tytan Professional. Jest odpowiedni do wszelkich trudnych i sztywnych powierzchni jak beton komórkowy, zaprawa cementowo – wapienna oraz podłogi ogrzewane. Dzięki zwiększonej przyczepności daje dobre rezultaty przy płytach dużego i małego formatu.
Ze względu na swoje doskonałe właściwość – dużą odporność na ścieranie i niską nasiąkliwość – bardzo często inwestorzy wybierają jako okładzinę płytki gresowe czy klinkierowe. Cechy te szczególnie dobrze sprawdzają się na intensywnie użytkowanych powierzchniach oraz na zewnątrz budynków np. na tarasach. Specjalnie do płytek nienasiąkliwych – klinkieru, gresu oraz terakoty rodzina klejów Tytan Professional zawiera także Klej do gresu E336 o zwiększonej przyczepności i elastyczności.

Kamień naturalny bez przebarwień

Płytki z kamienia naturalnego, np. marmuru czy piaskowca, ze względu na wysoką nasiąkliwość często ulegają przebarwieniom. Do ich przyklejania warto używać zapraw w białym kolorze i z zawartością komponentów uszlachetniających, najlepiej sprawdza się tras. – radzi Grzegorz Rajter, Product Manager Selena.

W tym przypadku doskonale sprawdzi się Biały klej z trasem GEA 836 Tytan Professional. Zawartość martwicy wapiennej, tzw. trasu zapobiega biologicznej erozji kamieni naturalnych, wystawionych na działanie czynników pogodowych. Dzięki temu unikniemy wykwitów i wycieków wapiennych na powierzchni okładziny zastosowanej na zewnątrz budynku.

Również dla typowych rozwiązań, dla mniej wymagających powierzchni znajdziemy odpowiedni produkt w ofercie Seleny, jest nim Kleju do płytek standardowych G236. Sprawdzi się doskonale we wszystkich standardowych rozwiązaniach z jakimi może spotkać się inwestor przy budowie domu, czy hobbysta remontujący swoją łazienkę.   

Producent: Selena SA, www.selena.pl  infolinia 0 801 350 500

E.C.H.O. Communications
{jcomments on}