Finał II edycji konkursu „Oszczędzaj wodę z Deante”

II edycja ogólnopolskiego konkursu „Oszczędzaj wodę z Deante” organizowanego dla przedszkolaków została zakończona. „Ekologiczne jury” wybrało zwycięzców z ponad 120 nadesłanych prac.

Główną ideą przyświecającą 2. edycji konkursu „Oszczędzaj wodę z Deante” było propagowanie proekologicznych wartości wśród najmłodszych. Chcieliśmy zainteresować dzieci ekologią, a w szczególności tematyką związaną z oszczędzaniem i ochroną zasobów wody. Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło, aby przedszkolaki namalowały dowolnej wielkości plakat przedstawiający pomysły na oszczędzanie wody lub obrazujący jej znaczenie dla Ziemi. Oceniając nadesłane prace, staraliśmy się więc przede wszystkim wybrać te najbardziej zaskakujące, zarówno wyobraźnią, jak i oryginalnymi pomysłami, które dorosłym z trudem przyszłyby do głowy. To właśnie kreatywne podejście do tematu było najważniejszym kryterium wyboru zwycięzców. Spośród 120 nadesłanych prac jury musiało dokonać trudnego wyboru.

Ostatecznie zwyciężyli:

I miejsce: „Nie zanieczyszczaj wody – bądź przyjacielem przyrody”
Przedszkole Nr 10 im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
Grupa „Motylki” (5-6-latki)
Wychowawca: Katarzyna Gabrukiewicz

II miejsce: „Każda kropla wody to życie”
Przedszkole Miejskie nr 40 w Sosnowcu
Grupa „Motyle” (5-latki)
Wychowawca: Edyta Kiełtyka

III miejsce: „Oszczędzamy wodę bo woda jest skarbem drogim”
Przedszkole Miejskie nr 10 w Świnoujściu
Grupa „Pszczółki” (4-latki)
Wychowawca: Lidia Wiosna

 

Jury w skład którego wchodzili pracownicy Działu Marketingu firmy Deante, docenili oryginalne pomysły, technikę wykonania, ciekawe materiały wykorzystane przy realizacji no i oczywiście tzw. ogólne wrażenie artystyczne, i kierowanie się tym ostatnim kryterium jest zawsze najtrudniejsze, bo każda praca jest jedyna w swoim rodzaju i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Praca, która wygrała wykonana jest na amortyzacyjnej piance z tworzywa, służącej do pakowania, a wykorzystywanej głównie w przemyśle meblarskim, budowalanym, itd. Wręcz wyrzeźbione w piance morskie fale w połączeniu z wyciętymi i pokolorowanymi przez maluchy morskimi i domowymi stworzeniami, które nie mogą żyć bez wody, urzekła większość członków jury. Teoretycznie prosty, ale bardzo oryginalny pomysł i naturalność dziecięcego wykonania zdecydowały o tym, że praca „Motylków” z Suwałk zdobyła pierwsze miejsce.

Praca, którą postanowiliśmy wyróżnić jako drugą to przede wszystkim złożona praca plastyczna wykonana z wielu surowców wtórnych takich jak szary papier pakowy, foremka po ciastkach, słoma z maty, kawałki kolorowych rajstop imitujących chmurki, a nawet rolka po papierze toaletowym, w roli palmy kokosowej z konarami w postaci spinaczy od bielizny. Wszystko szczegółowo przemyślane. „Motyle” z Sosnowca wykazały się dużą empatią i chyba jako jedyne przedszkolaki postanowiły w swojej pracy pokazać jak nieszczęśliwi są mieszkańcy Afryki, którzy najbardziej cierpią z powodu niedostatku wody. Praca plastyczna zamknięta w pudełku z pięknie ozdobionym i zarazem podpisanym wieczkiem to jednak nie wszystko. Przedszkolaki wraz ze swoją opiekunką napisały także rymowany wierszyk, o tym czego nauczyły się podczas „Lekcji ekologii z Deante”. Brawo, za tak wszechstronne podejście od tematu i zaangażowanie.

Ostatni plakat, jaki mogliśmy wyróżnić, to praca rozczulająca, bajkowo kolorowa, prosta ale bardzo wymowna w przekazie, praca młodych artystów z przedszkola „Kolorowy Świat” w Świnoujściu. Plakat wykonany został kredkami świecowymi, na kawałku kartonowego, szarego pudła, a przedstawia uśmiechnięte buzie chłopca i dziewczynki, którzy biorą wspólnie prysznic. Należy podkreślić, że autorami tego prawdziwego dzieła sztuki są zaledwie 4-latki, którzy w prosty ale jakże piękny sposób postrzegają rzeczywistość – to kwintesencja szczęśliwego świata dzieci i „naturalna kreska”, która od razu urzekła wszystkich członków jury.

Choć Deante nie zdoła nagrodzić wszystkich przedszkoli, postara się maksymalnie dużo prac pokazać całemu światu na ekologicznej stronie internetowej eco.denate.pl.

Ilość otrzymanych prac nastraja bardzo optymistycznie, ponieważ oznacza, że temat ekologii jest bliski nie tylko dorosłym. Dzieci oprócz świetnej zabawy nauczyły się jak i dlaczego warto oszczędzać wodę, a to z pewnością przyniesie korzyści całemu Światu!

Opracowanie: Deante
Źródło: eco.deante.pl

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)
{jcomments on}