Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

To pytanie zadał sobie niemal każdy, przynajmniej raz w życiu – wynajmując na dłużej czy kupując nowe mieszkanie. Ale ile tak naprawdę kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

 

 

Czy musisz wiedzieć ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Choć ciężko jednoznacznie powiedzieć, ile będzie kosztowało ubezpieczenie twojego mieszkania, nie jest to wiedza zupełnie zbędna. Każdy ubezpieczyciel pochodzi trochę inaczej do wyliczania składek – w różny sposób premiowane są np. dodatkowe zabezpieczenia w mieszkaniu, takie jak zamki lub rolety antywłamaniowe, jak również zakres ubezpieczenia potrafi być diametralnie różny w zależności od firmy, na którą się zdecydujemy. Niemniej warto się zorientować ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w różnych wariantach i w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Taka wiedza pozwoli nam wybrać najbardziej optymalną dla nas opcję i nie przepłacać za dodatkowe usługi, których może wcale nie potrzebujemy. Pomocne w zorientowaniu się w stawkach będą porównywarki ubezpieczeń, ale należy pamiętać, że nie zbierają one wszystkich informacji i danych, jakich używają towarzystwa ubezpieczeniowe do wyliczeń, więc wynika powinniśmy traktować jako orientacyjne. Ostatecznego wyboru lepiej dokonać sprawdzając ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w kalkulatorze dostępnym na oficjalnej stronie danego towarzystwa – w ten sposób uzyskamy realne wyliczenie, a często też będziemy mieli więcej opcji spersonalizowania ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania – pakiety podstawowe i rozszerzone

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania przede wszystkim dokładnie przeczytaj OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), który to dokument zawiera w sobie wszelkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia, wykluczeni i warunków wypłaty świadczeń. Czasem bowiem może zdarzać się tak, że choć ubezpieczyciel reklamuje swoją polisę jako „najszerszy zakres ubezpieczenia na rynku”, to w rzeczywistości ten szeroki zakres możemy uzyskać tylko wykupując dodatkowe opcje, a podstawowy wariant ubezpieczenia nie różni się niczym od konkurencji. Każda polisa zawiera też wykluczenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel zwolniony jest z odpowiedzialności. Pod takie wykluczenia często podpada np. sytuacja powodzi. Dla większości z nas nie będzie to miało większego znaczenia, ale jeśli twoje nowe mieszkanie jest blisko rzeki lub okolica w przeszłości doświadczyła już zalania, takie ubezpieczenie z pewnością nam się przyda. Szczególnie, że działania żywiołów – w tym pożary i powodzie – są najbardziej dotkliwe w skutkach i potrafią z łatwością zabrać dobytek całego życia. Może okazać się, że ubezpieczyciel, którego wybraliśmy z powodu wyjątkowo niskiej składki, wyklucza swoją odpowiedzialność w przypadku powodzi, a wykupienie dodatkowej opcji na tę okoliczność sprawi, że to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, przestanie być tak atrakcyjne. Dlatego tak ważne jest dobre zapoznanie się z dokumentami – a choć dokumenty OWU mają w nazwie „ogólne”, są one napisane przejrzystym językiem i pomagają w pełni zapoznać się z warunkami polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w dużej i małej firmie?

Mogłoby się wydawać, że mniejsze towarzystwa ubezpieczeniowe będą miały atrakcyjniejsze stawki, próbując w ten sposób konkurować z gigantami na rynku ubezpieczeń, ale w praktyce rzadko tak to wygląda. To kwestia czystej ekonomii – mniejsze firmy mają mniejsze obroty, dysponują mniejszymi środkami na wypłaty odszkodowań i łatwiej mogą wpaść w sytuację niewypłacalności, gdy liczba wniosków o odszkodowanie przekroczy ich możliwości. Z tego powodu ubezpieczyciele będący długo na rynku mogą być pewniejszą opcją. Dodatkowo, jeśli towarzystwo działa w trybie direct, czyli przez internet i telefon, z pominięciem biur i stacjonarnych punktów obsługi, możemy liczyć na ciekawszą ofertę, chociażby dlatego, że takie firmy mają mniejsze koszty własne i więcej ze swoich zasobów mogą przeznaczyć na odszkodowania.

To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w ostatecznym rozliczeniu zależy od bardzo wielu czynników i ciężko podać realne przedziały. Ubezpieczenie 30-metrowej kawalerki może kosztować 200 zł rocznie lub nawet 1200 zł, w zależności od ubezpieczyciela – dlatego poświęcenie kilku godzin na poszukiwanie najatrakcyjniejszej oferty jest zawsze dobrym pomysłem.