Izolacja akustyczna klatek schodowych

Spokój jest podstawową potrzebą człowieka. Szczególnie teraz, kiedy dookoła wszyscy się spieszą i zewsząd otacza nas hałas, coraz bardziej potrzebujemy ciszy i wytchnienia.

Najdobitniej świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej wśród inwestorów. Aż 87% badanych nie chce oszczędzać na izolacji akustycznej budynków, podczas gdy tylko połowa niechętnie zrezygnowałaby z garażu.

Zagrożenie hałasem to przede wszystkim problem mieszkańców domów wielorodzinnych. Stosowanie izolacji akustycznej, szczególnie na klatkach schodowych tych budynków nie jest już jednak luksusem, ale koniecznością wymaganą zgodnie z europejskimi standardami – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska.

 Izolacja akustyczna klatek schodowych

Zgodnie z zaleceniami norm PN-87/B-02152 i DIN 4109 klatki schodowe powinny być zaprojektowana tak, aby hałas przedostający się z nich do mieszkań zmniejszył się o 10-17 decybeli, w zależności od rodzaju budynku. W praktyce jednak rzadko przestrzega się tych wymogów, co wynika często z niewiedzy na temat możliwych rozwiązań konstrukcyjnych niwelujących tego typu problemy, a także błędów wykonawców.

W budownictwie wielorodzinnym istnieje duże prawdopodobieństwo powstania tzw. mostków akustycznych, czyli kanałów, którymi przenoszą się niepożądane drgania i dźwięki. Mostki akustyczne najczęściej spotyka się w okolicach połączeń schodów z poszczególnymi poziomami budynku. Tam najłatwiej powstają szczeliny, których zabrudzenie jest właśnie przyczyną ich tworzenia się. Tymczasem skuteczną izolację dźwiękową między elementami klatki schodowej a otaczającymi ją ścianami – przy zachowaniu stateczności konstrukcji – może zapewnić odpowiedni projekt
i jego dobra realizacja.

Rozwiązaniem szeroko stosowanym w Europie Zachodniej są tłumiki akustyczne, przy wykorzystaniu których poziom hałasu obniża się nawet o 75%. Dzięki dostępnym na polskim rynku tłumikom akustycznym Schöck Tronsole  – systemowi wyciszania odgłosów krokowych na klatkach – hałas z klatki schodowej nie przenika do sąsiadujących z nią lokali.

Tłumiki akustyczne Tronsole oferowane przez firmę Schöck dostarczane są na budowę już gotowe do montażu i składają się z elementów konstrukcyjnych do połączenia schodów z przylegającymi elementami oraz specjalnych płyt do wypełniania bocznych szczelin biegów schodowych. Dzięki temu rozwiązania te gwarantują projektantom kompatybilność kolejnych elementów dołączanych do systemu, a tym samym dają pewność, że izolowane są wszystkie złącza schodów, jak również wszelkie szczeliny.

Hałas to często nieuświadomiony powód zmęczenia i złego samopoczucia. Aby stworzyć sobie komfortowe warunki do życia, a z domu uczynić oazę spokoju, do której chętnie wrócimy po męczącym dniu pracy, trzeba zadbać o odpowiednie wyciszenie naszego domu – dodaje Maciej Kowalczyk.

Partner of Promotion / 18 grudnia 2009

{jcomments on}