- Złoto i czerń - ciekawa kompozycja kolorystyczna w bateriach łazienkowych i kuchennych
- Krótszy tydzień pracy czy praca projektowa?
- PGE podpisała List Intencyjny w sprawie zielonej energii dla Rzeszowa
- Premiera najnowszego albumu trendów Aluprof. AluBook "Designing Tomorrow" już do pobrania
- Wavin Tigris PPR - nowy system w portfolio Wavin
Kilka słów o akustyce
W zasadzie wiemy, jak ważna jest akustyka. Gdy przemawiamy, chcemy być dobrze słyszani i rozumiani w całej sali, przeszkadza nam nadmierny hałas, nie życzymy sobie, żeby nasze rozmowy dotarły do uszu osób postronnych. A jednak podczas projektowania wnętrz rola akustyki ciągle jest niedoceniana. Czas to zmienić!
Niejednokrotnie dopiero w trakcie użytkowania pomieszczenia przekonujemy się, że jest ono niekomfortowe pod względem akustyki, a szczególnie rozchodzenia się lub pochłaniania dźwięku. Okazuje się więc, że trzeba szybko wprowadzić i to poważne zmiany, które w momencie zakończenia inwestycji są już bardzo kosztowne i pracochłonne. Wprawdzie wyspecjalizowane firmy oferują swoje doradztwo zarówno na etapie wstępnego projektu, wykończenia, jak i modernizacji użytkowanych już wnętrz, to jednak wiadomo, że najlepiej i najbardziej ekonomicznie jest zadbać o właściwe środowisko akustyczne już na samym początku realizacji. Specjaliści radzą, jak optymalnie zaplanować przestrzeń pod względem akustyki, uwzględniając charakter i przeznaczenie wnętrz użytkowych.
Środowisko akustyczne przestrzeni
Gdy bierzemy pod uwagę środowisko akustyczne pomieszczenia, niemal najistotniejszym elementem jego konstrukcji i wyposażenia jest odpowiedni sufit. To właśnie w odniesieniu do niego określa się dwa fundamentalne parametry akustyczne: izolacyjność i pochłanianie dźwięku. Izolacyjność akustyczna wzdłużna (dźwiękoizolacyjność) to redukcja przenoszenia dźwięku pomiędzy sąsiednimi pomieszczeniami, posiadającymi wspólną przestrzeń ponadsufitową. Natomiast dźwięk pochłonięty to ta część dźwięku padającego, która nie jest odbita przez płytę sufitową. Kolejnym ważnym czynnikiem jest redukcja dźwięku – ograniczenie dźwięku generowanego w przestrzeni ponadsufitowej lub dochodzącego z wyższego piętra. Sam sufit to jednak nie wszystko. Środowisko akustyczne kształtują także inne płaszczyzny pomieszczenia, takie jak ściany oraz podłoga wraz z wykładziną, jego kubatura, a także znajdujące się w nim meble i pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Wszystkie te czynniki muszą być wzięte pod uwagę w trakcie projektowania. Przy ich selekcji kluczową rolę pełni przeznaczenie wnętrza oraz oczekiwania końcowego użytkownika, ponieważ właściwości akustyczne pomieszczenia otwartego jednoprzestrzennego, w którym znajdzie się np. call center powinny być inne niż sali konferencyjnej. Dobierając parametry wpływające na akustykę, trzeba uwzględnić trzy główne kategorie: rozumienie mowy, poufność rozmów oraz koncentrację. Opierają się one na odpowiedniej różnicy pomiędzy poziomem sygnału a hałasem dobiegającym z otoczenia.
Rozumienie mowy
Są sytuacje i wnętrza, w których kluczowe znaczenie ma dobra słyszalność. Należą do nich m.in. sale konferencyjne oraz aule wykładowe. Najistotniejszą cechą takiego pomieszczenia powinno być to, żeby w każdym jego punkcie słowa przemawiającego lub wykładowcy zostały właściwie zrozumiane przez słuchaczy. Dlatego sygnał musi być o wiele silniejszy niż szum dochodzący z otoczenia. Dobre rozumienie mowy zagwarantują np. sufity Armstrong ULTIMA i PERLA, łączące dobre pochłanianie dźwięku (αw = 0,65-0,70) z dźwiękoizolacyjnością (35-36 dB). Są one optymalnym rozwiązaniem do miejsc o dużych wymaganiach akustycznych, ponieważ zapewniają dobrą słyszalność i eliminują hałas dobiegający z zewnątrz. Dodatkowo nadadzą pomieszczeniu elegancki wygląd. W tego typu pomieszczeniach pochłanianie dźwięku przez sufit nie powinno być jednak na zbyt wysokim poziomie, ponieważ mówca nie będzie wtedy dobrze słyszany i rozumiany przez słuchaczy znajdujących się na drugim końcu sali.
Poufność rozmów
Są też okoliczności, w których osoba mówiąca ma odmienne wymagania: nie chce, żeby wszyscy ją słyszeli lub żeby jej słowa docierały do niepowołanych uszu. Dyskrecja jest potrzebna nie tylko podczas narady zarządu firmy, ale również w gabinecie lekarskim, banku czy bibliotece. W takich pomieszczeniach sygnał nie powinien być silniejszy niż hałas dochodzący z otoczenia. Poufność rozmów jest ponadto niezwykle ważna w pomieszczeniach biurowych typu otwartego, gdzie w tym samym czasie rozmowy prowadzi wiele osób. We wnętrzach tego rodzaju należy zadbać o dobre pochłanianie dźwięku i wysoki współczynnik redukcji hałasu, żeby pracownicy sobie nie przeszkadzali i by się dobrze słyszeli jedynie z małej odległości. Ten efekt pomoże osiągnąć m.in. sufit Armstrong OPTIMA oraz NEEVA, a także ULTIMA OP i PERLA OP ze specjalnej serii Open Plan dla pomieszczeń wielkoprzestrzennych. Podstawową zaletą tych sufitów jest maksymalny możliwy poziom pochłaniania dźwięku, co osiągnięto dzięki niskiej gęstości płyty i pokryciu jej powierzchni gładką okleiną akustyczną. W pomieszczeniach oddzielonych ściankami działowymi ze wspólną przestrzenią ponadsufitową problemem jest skuteczne odizolowanie akustyczne pomieszczeń od siebie. Pomogą w tym sufity takie jak Armstrong z rodziny dB: ULTIMA dB, PERLA dB i SAHARA dB, które charakteryzują się wysoką gęstością. Im wyższa gęstość materiału z którego wykonany jest sufit, tym lepsza jego dźwiękoizolacyjność, więc sufit taki nie dopuszcza do przenikania dźwięków do sąsiednich pomieszczeń zapewniając dyskrecję prowadzonych rozmów. Ponadto sufity te mają dobre parametry pochłaniania dźwięku, co również wpłynie pozytywnie na poziom skupienia osób pracujących lub uczących się w danym wnętrzu.
Koncentracja
W biurach i salach lekcyjnych najistotniejsza jest koncentracja. Dlatego akustyka musi być tak dobrana, żeby osoby przebywające w pomieszczeniu mogły się skupić na tym, czym się w danym momencie zajmują. W tym celu trzeba zastosować wymienione wyżej rozwiązania zapewniające wysoką izolacyjność akustyczną wzdłużną, jeżeli sąsiednie pomieszczenia oddzielone ściankami działowymi posiadają wspólny sufit podwieszany, czyli zadbać o to, aby hałas dochodzący z otoczenia, np. z klimatyzacji lub z sąsiednich pomieszczeń, nie miał natarczywego charakteru. W pomieszczeniach takich, jak: biblioteki, biura, w których zachowanie ciszy jest kluczowym wymogiem, należy zastosować sufity o możliwie najwyższym pochłanianiu dźwięku zapewniające „wyciszenie” akustyczne pomieszczeń, a tym samym będzie sprzyjać dobrej koncentracji pracujących lub uczących się tam osób. Komfort akustyczny przełoży się na wyższą efektywność ich pracy.
Yasna Communications
{jcomments on}