Jak podĹÄ czyÄ kocioĹ c.o. na paliwo staĹe w ukĹadzie zamkniÄtym – radzi FERRO
Zgodnie z obowiÄ zujÄ cymi przepisami prawa (RozporzÄ dzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunkĂłw technicznych, jakim powinny odpowiadaÄ budynki i ich usytuowanie), kocioĹ na paliwa staĹe moĹźe pracowaÄ w instalacji ukĹadu zamkniÄtego. Jednak w takim rozwiÄ zaniu waĹźne jest speĹnienie okreĹlonych wymagaĹ po to, aby zapewniÄ najwyĹźszy poziom bezpieczeĹstwa instalacji i jej uĹźytkownikĂłw.
UkĹad otwarty a ukĹad zamkniÄty
W ukĹadzie otwartym z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem czynnika roboczego instalacja jest poĹrednio poĹÄ czona z powietrzem, zaĹ naczynie wzbiorcze zabezpiecza jÄ przed nadmiernym wzrostem ciĹnienia w przypadku przegrzania ukĹadu. Podczas awarii pompy zawĂłr róşnicowy zamontowany w ukĹadzie z pompÄ obiegowÄ na rurze zasilajÄ cej/powrotnej otwiera siÄ, umoĹźliwiajÄ c grawitacyjnÄ pracÄ ukĹadu.
W ukĹadach otwartych ze wzglÄdu na poĹÄ czenie z powietrzem wystÄpuje wiÄksze prawdopodobieĹstwo obecnoĹci korozji elementĂłw instalacji. Temperatura wody powrotnej do kotĹa nie powinna byÄ niĹźsza od 55oC. KotĹy pracujÄ ce w ukĹadzie otwartym najczÄĹciej wyposaĹźa siÄ w zawĂłr trĂłj- lub czterodroĹźny.
Aby chroniÄ urzÄ dzenie przed przegrzaniem, w zamkniÄtych instalacjach grzewczych  kotĹy na paliwa staĹe majÄ specjalne rozwiÄ zania odpowiedzialne za odbiĂłr nadmiaru ciepĹa. PrawidĹowÄ i bezpiecznÄ pracÄ instalacji zapewnia zbiornik ciĹnieniowy, ktĂłry zastÄ piĹ przelewowe naczynie wzbiorcze. W kotĹach o mniejszych mocach bardzo czÄsto montowana jest wÄĹźownica schĹadzajÄ ca czynnik roboczy poprzez przepĹyw zimnej wody z sieci wodociÄ gowej. WÄĹźownica znajduje siÄ w dolnej czÄĹci kotĹa.
UkĹady zamkniÄte muszÄ byÄ zabezpieczone przed skutkami przerw w dostawie energii elektrycznej przy uĹźyciu na przykĹad zaworĂłw zabezpieczenia termicznego. Jednak takie rozwiÄ zania nie mogÄ byÄ stosowane w systemach instalacyjnych z hydroforem oraz w innych instalacjach naraĹźonych na czÄste przerwy w dostawie wody.
Do ukĹadĂłw zamkniÄtych z reguĹy nie podĹÄ cza siÄ kotĹĂłw grzewczych o mocy przekraczajÄ cej 100 kW oraz urzÄ dzeĹ, ktĂłre nie sÄ wyposaĹźone w fabryczne systemy nawiewu.
OprĂłcz typowych ukĹadĂłw otwartych i zamkniÄtych w praktyce spotkaÄ moĹźna rĂłwnieĹź ukĹady mieszane. WykorzystujÄ one kocioĹ pracujÄ cy w ukĹadzie otwartym poĹÄ czony z instalacjÄ poprzez wymiennik pĹytowy.
Podsumowanie
Warto podkreĹliÄ, Ĺźe praca kotĹa na paliwa staĹe w ukĹadzie zamkniÄtym pociÄ ga za sobÄ koniecznoĹÄ speĹnienia kilku wymagaĹ.
W ukĹadzie zamkniÄtym zamiast naczynia otwartego montowane jest tzw. naczynie przeponowe dobierane w zaleĹźnoĹci od iloĹci wody w ukĹadzie â pojemnoĹÄ ok. 12% iloĹci caĹkowitej pojemnoĹci c.o. W zaleĹźnoĹci od moĹźliwoĹci montaĹźowych kotĹowni wybraÄ moĹźna naczynie wiszÄ ce lub stojÄ ce, na przykĹad marki FERRO.
OprĂłcz tego montuje siÄ zawory bezpieczeĹstwa. Ponadto zaleca siÄ, aby na zasilaniu ukĹadu zainstalowaÄ grupÄ bezpieczeĹstwa z zaworem bezpieczeĹstwa, odpowietrznikiem i manometrem. Natomiast na przewodzie powrotnym montowany jest tylko zawĂłr bezpieczeĹstwa â elementy przyĹÄ czeniowe tego typu znajdziemy w asortymencie FERRO.
Instalacja ukĹadu zamkniÄtego musi byÄ zabezpieczona przed przegrzaniem kotĹa. WykorzystaÄ moĹźna do tego wÄĹźownicÄ schĹadzajÄ cÄ wyposaĹźonÄ w zawĂłr jednofunkcyjny, zapewniajÄ cy schĹadzanie caĹej instalacji wraz z przekroczeniem temperatury 97°C. Innym rozwiÄ zaniem jest zawĂłr dwufunkcyjny dopuszczajÄ cy zimnÄ wodÄ do powrotu kotĹa i odprowadzajÄ cy gorÄ ca wodÄ z obwodu zasilajÄ cego kotĹa.
DecydujÄ c siÄ na pracÄ w ukĹadzie zamkniÄtym, pamiÄtajmy o zaletach i wadach takiego rozwiÄ zania. KocioĹ, ktĂłry jest poĹÄ czony z ukĹadem zamkniÄtym, z pewnoĹciÄ uzyska lepszÄ sprawnoĹÄ i nie bÄdzie siÄ zapowietrzaĹ. ZaletÄ tego jest rĂłwnieĹź wyĹźszy poziom odpornoĹci na korozjÄ, zaĹ wadÄ Â koniecznoĹÄ zastosowania dodatkowych rozwiÄ zaĹ i komponentĂłw.
Z kolei ukĹad otwarty jest taĹszy w wykonaniu, lecz pociÄ ga za sobÄ koniecznoĹÄ czÄstszego uzupeĹnienia wody w instalacji ze wzglÄdu na jej odparowywanie w naczyniu wzbiorczym a poszczegĂłlne elementy instalacyjne majÄ zapewnionÄ mniejszÄ ochronÄ przed korozjÄ .
FERRO S.A.
(PRESS BOX)