Mieszkanie niezbyt duże, ale funkcjonalne

Funkcjonalność – ten parametr jest ostatnio najczęściej wymieniany przez potencjalnych nabywców mieszkań. Kupujący poszukują lokali dwupokojowych i niewielkich mieszkań trzypokojowych, które stały się najgorętszym towarem ostatnich miesięcy.

Wraz z obniżeniem się możliwości nabywczych kupujących, popyt na duże mieszkania, o powierzchni powyżej 80 m kw. osłabł i pozostaje na bardzo umiarkowanym poziomie. Najbardziej poszukiwane są lokale dwupokojowe o powierzchni do 40 m kw. oraz małe mieszkania trzypokojowe o powierzchni 50-55 m kw. W efekcie takiego sprofilowania popytu, rynek nie był w stanie wchłonąć zbyt dużej liczby mieszkań o największych metrażach.  

Takie oczekiwania nabywców potwierdza Raport Preferencji Klientów firmy Home Broker, według którego najczęściej poszukiwanymi mieszkaniami w Warszawie w ubiegłym roku były lokale o powierzchni 47-58 m kw. Podobne wyniki przynoszą analizy firmy Metrohouse, która ocenia, że 40 proc. transakcji w zeszłym roku dotyczyło właśnie mieszkań od 45 do 60 m kw. Analitycy rynku zwracają uwagę, że preferencje zakupowe klientów stają się coraz bardziej jednorodne. Klienci zamiast dużych powierzchni poszukują wysokiego stopnia funkcjonalności mieszkań. Popyt i preferencje zakupowe nabywców były też przedmiotem badań ankietowych prowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC. Około połowy badanych (46 proc.) deklarujących nabycie mieszkania w minionym roku zgłosiło zainteresowanie metrażem od 41 do 60 m kw.

Rynek nieruchomości przeżył transformację. Modyfikacji uległy plany inwestycyjne firm deweloperskich. Po okresie zamrożenia nowych projektów, deweloperzy zaczęli budować, ale na mniejszą skalę. Szybko dostosowali też nową ofertę do wymagań obecnego rynku – W drugim etapie osiedla Alpha oferujemy mieszkania dwupokojowe o powierzchni już od 34 m kw., a także trzypokojowe lokale o metrażu od 49 m kw. Naszymi klientami są najczęściej młodzi ludzie, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie i ważny jest dla nich funkcjonalny rozkład. Dlatego bezpłatnie zmieniamy aranżacje mieszkań o mniejszych powierzchniach i zmieniamy ich przestrzeń tak, aby wygospodarować dodatkowy pokój – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Funkcjonalność to maksymalne wykorzystanie nabywanej powierzchni. W przypadku małych powierzchni oznacza to popularność mieszkań z aneksem kuchennym zamiast tych w których kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie. Ten prosty zabieg projektowy, przypadł klientom do gustu, co potwierdzają ankiety. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić nawet do 3 m kw. powierzchni. Są to metry tym cenniejsze, im mniejsze nabywamy mieszkanie. Do łask powracają niewielkie mieszkania trzypokojowe, które dobrze zaprojektowane, mogą być funkcjonalną przestrzenią do zamieszkania dla rodziny.

Już w połowie zeszłego roku dało się zauważyć zwiększone zainteresowanie zakupem mieszkań do 50 m kw. Wiele wskazuje, że właśnie takie lokale staną się najlepiej sprzedającym się produktem mieszkaniowym w 2010 r.

PRESTIGE PUBLIC RELATIONS

{jcomments on}