Na rynku wtórnym transakcja goni transakcję

Pierwsze dwa miesiące bieżącego roku zaskakują dużą liczbą transakcji. Niepomyślna aura nie odstraszyła od zakupów na wtórnym rynku mieszkań i statystycznie najsłabsze dwa miesiące  sprzedażowe każdego roku nastrajają optymistycznie przed zbliżającą się wiosną. Zainteresowanie zakupem mieszkań kształtuje się na wysokim poziomie, co pokazała też kolejna edycja Mazowieckich Targów Mieszkań.

Liczba transakcji przeprowadzona za pośrednictwem Metrohouse S.A i Partnerzy Nieruchomości sp. z o.o. w porównaniu do analogicznego okresu w 2009 r. wzrosła kilkukrotnie. Mediana ceny transakcyjnej w Warszawie  wynosi prawie 357,5 tys. zł., w Trójmieście odnotowaliśmy znacznie niższą wartość – 240 tys. zł. Analizując te dane wyraźnie widać profil zainteresowania potencjalnych kupujących, którzy w poszukiwaniach skupiają się głównie na mieszkaniach dwupokojowych. 44 proc. transakcji przeprowadzonych w tym roku stanowiły właśnie takie lokale. Nie spada zainteresowanie mieszkaniami wybudowanymi w ostatnich latach. Aż 38 proc. transakcji dotyczy mieszkań w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. Takie mieszkania, bez względu na lokalizację, charakteryzują się odpowiednio wyższą ceną. W większości są to jednak mieszkania, które umożliwiają wprowadzenie się bez większych inwestycji, często z pełnym umeblowaniem i wyposażeniem kuchni.

Ciekawą obserwacją jest udział w transakcjach mieszkań położonych na parterach: co piąte sprzedawane mieszkanie znajdowało się na najniższej kondygnacji. Zestawiając te dane z niedawną ankietą opublikowaną na www.metrohouse.pl, w której prawie 38 proc. internautów odrzuca w poszukiwaniach partery, jest to swego rodzaju fenomen. Popularności nie można tłumaczyć niższą ceną. Statystyka pokazuje, że wspomniane „parterowe” transakcje były tańsze średnio tylko o 100 zł za m kw. od średnich cen za m kw. ze zbioru transakcji na wyższych piętrach.

Coraz lepsza dostępność kredytów hipotecznych (w tym na 100 proc. wartości nieruchomości) pozwala przewidywać, że historycznie dobry II kwartał będzie obfitował w liczne transakcje. Oprócz popytu na mieszkania dwupokojowe zwiększa się zainteresowanie mieszkaniami o większych metrażach, które obecnie najdłużej oczekują na sprzedaż. Wiosną właściciele tych mieszkań być może będą mieć wreszcie powody do zadowolenia.Partnerzy Nieruchomości sp. z o.o.
Metrohouse S.A.

{jcomments on}