Trendy zmian cen materiałów budowlanych w lutym 2010

W lutym 2010 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny w 2 grupach towarowych, w 5 spadły, a w 4 nie zmieniły się. Wzrost zanotowano w izolacjach termicznych (+4,4%) i w stolarce otworowej (+1%). Spadły ceny materiałów ściennych ceramicznych (-4,5%), silikatów (-3,2%), gazobetonów i chemii budowlanej (po -2,4%), pokryć i folii dachowych, rynien (-2,1%).

W kategorii „inne” zanotowano w 4 grupach wzrost cen: cementu, wapna (+1,9%), farb, lakierów, tapet (+1,8%), instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (+1,1%) oraz płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (+0,1%). W pozostałych 3 grupach tej kategorii ceny nie zmieniły się.

Przychody PSB S.A. ze sprzedaży materiałów budowlanych w lutym 2010 r. były o 15% niższe niż przed rokiem, ale o 27% wyższe niż w styczniu 2010 r. Wzrost zakupów w lutym w znaczącym stopniu jest wynikiem odbudowywania stanów magazynów przez kupców i poprawy pogody w ostatnim tygodniu miesiąca.

Według danych GUS, wskaźnik pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w styczniu 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, przyjął wartość minus 14,7%, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym minus 2,7%. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja z mieszkaniami, których budowę rozpoczęto – w kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 24,8%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 32,5%.

Grupa PSB

{jcomments on}