Rynek wynajmu mieszkań: Październik 2009

Ministerstwo Infrastruktury zaskoczyło ostatnio swoimi planami związanymi z budownictwem mieszkaniowym. Z jednej strony w resorcie trwają prace nad programem „Rodzina na swoim” (rozszerzenie grupy beneficjentów o osoby samotne oraz okresowe wyłączenie z programu mieszkań z rynku wtórnego), a z drugiej już pojawiła się informacja o likwidacji dopłat do oprocentowania kredytów zaciąganych na zakup mieszkania. Zamiast tego rząd planuje wesprzeć budowę mieszkań na wynajem.

Jeśli rzeczywiście rząd chciałby wspierać rozwój tego segmentu, to konieczna będzie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Obecne przepisy zbyt mocno chronią najemców przez eksmisją, co skutecznie odstrasza inwestorów. Wynajmującym bardzo trudno jest bowiem pozbyć się lokatorów, którzy są uciążliwi albo zalegają z czynszem. Na razie nie znamy szczegółów nowego rozwiązania. Pomysł przeznaczenia środków na rozwój tego segmentu wydaje się być bardzo dobry, bo rynek wynajmu mieszkań jest u nas słabo rozwinięty.

Październikowy raport Wynajem.pl pokazuje spadek średnich czynszów ofertowych we wszystkich analizowanych miastach. W Warszawie średni koszt wynajęcia mkw. mieszkania kształtuje się obecnie na poziomie 46 PLN, we Wrocławiu 37 PLN, w Trójmieście 35 PLN, Krakowie 34 PLN, a w Poznaniu 32 PLN.

Warszawa
Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem w październiku wyniosła 46 PLN. Za wynajęcie 50-metrowej powierzchni musimy więc zapłacić obecnie średnio 2300 PLN, podczas gdy w sierpniu i we wrześniu trzeba było przeznaczyć na ten cel o 100 PLN więcej. Biorąc pod uwagę dostępność mieszkań w poszczególnych przedziałach cenowych, Warszawa wyróżnia się na tle innych miast dość dużym udziałem mieszkań o czynszu powyżej 4500 PLN (15%). Dwucyfrowy udział dotyczy także mieszkań z pierwszych trzech przedziałów cenowych.

Kraków
Średni czynsz ofertowy 50-metrowego lokalu wyniósł w październiku 1700 PLN, co daje 34 PLN za mkw. Jeszcze we wrześniu średnia cena mkw. wynosiła 36 PLN. Stolica Małopolski charakteryzuje się bardzo dużym udziałem mieszkań o czynszu poniżej 2000 PLN – dostępnych jest tu prawie 61% wszystkich oferowanych mieszkań na krakowskim rynku wynajmu. Zdecydowanie mniejszy wybór jest w przedziale o czynszu miesięcznym w wysokości 2000-2500 PLN (16%). Stosunkowo niewiele jest lokali o wysokim standardzie, a więc i najwyższym czynszu (3%).

Wrocław
W październiku średnia cena metra kwadratowego wyniosła 37 PLN, co w przypadku wynajęcia 50-metrowego mieszkania pozwala zaoszczędzić 50 PLN miesięcznie w stosunku do poprzedniego miesiąca (obecnie na ten wydatek trzeba przeznaczyć 1850 PLN). Największą część wrocławskiej oferty stanowią mieszkania o maksymalnym czynszu 2000 PLN (prawie 46%). Dużą część mieszkań można także wynająć za 2000-2500 PLN. Stanowią one ponad 23% wszystkich mieszkań przeznaczonych na wynajem na tym rynku.  

Poznań

Wynajęcie 50-metrowego mieszkania w Poznaniu w październiku  średnio kosztowało 1600 PLN, co daje 32 PLN za mkw. lokalu. Jest to najniższy czynsz spośród wszystkich analizowanych miast. Z ofert zgromadzonych na portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski bardzo łatwo można wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (czynsz miesięczny poniżej 2000 PLN). Stanowią one 74% całej oferty.

Trójmiasto
Wynajęcie 50-metrowego mieszkania w Trójmieście to wydatek rzędu 1750 PLN. W zeszłym miesiącu koszt ten był wyższy o 150 PLN. Najtaniej jest w Gdyni, a najdrożej w Sopocie, co wynika z ograniczonej podaży lokali i specyfiki tego miasta. Najwięcej mieszkań przeznaczonych na wynajem jest w Gdańsku. W Trójmieście dominują mieszkania o miesięcznym czynszu poniżej 2000 PLN (ponad 51% ogółu mieszkań na wynajem).

Minął już gorący okres na rynku wynajmu mieszkań, co ma odzwierciedlenie w średniej cenie mkw. mieszkań. Październik to miesiąc spadków średnich czynszów ofertowych we wszystkich analizowanych miastach. Być może już wkrótce poznamy szczegóły programu rządowego mającego wesprzeć budowę mieszkań na wynajem, dzięki czemu ten segment mieszkaniowy zacznie się stopniowo rozwijać.

Analizę przygotowała:
Małgorzata Kędzierska-Urbaniak
Analityk Rynku Nieruchomości Wynajem.pl

{jcomments on}