Preferencje Polaków przy wyborze mieszkania

Każdy z nas przy wyborze mieszkania będzie kierował się innymi kryteriami. Pod rozwagę bierze się lokalizację, cenę, ustawienie względem stron świata, kondygnację, a przede wszystkim metraż i ilość pokoi. Pod tym względem możemy zasadniczo wyróżnić 3 grupy mieszkań najbardziej pożądanych.

Mieszkanie dla singla
Bycie singlem w dzisiejszych czasach już nikogo nie dziwi. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na związki w momencie kiedy osiągną już stabilizację finansową. Do tej stabilizacji można zaliczyć posiadanie własnego mieszkania. Single poszukują mieszkań jednopokojowych, których wciąż na rynku brakuje. Zmienić się to może w przyszłym roku gdy w życie wejdzie rozporządzenie na temat dopłat do mieszkań również dla osób samotnych.
Nowe zasady programu rządowego z dopłatami dla osób niezamężnych i bezdzietnych siłą rzeczy przyniosą zmiany na rynku nieruchomości. Deweloperzy będą przystosowywać swoje oferty pod kątem nowego targetu. Programy z dopłatami rządowymi są swoistą dźwignią sprzedaży w obecnym czasie. Ludzie szukają oszczędności więc chętnie korzystają z tego typu pomocy. W momencie gdy tak zwani single będą również mogli zakupić mieszkanie przy wsparciu Skarbu Państwa niewątpliwie skorzystają z tej możliwości. Firmy deweloperskie, które chcą skorzystać z szansy jaką niesie poszerzenie kręgu beneficjentów rządowych dopłat muszą już dziś uwzględnić nowe wytyczne programu w projektowanych inwestycjach – mówi Bartłomiej Rzepa, prezes Wawel Service.
Zmiany w programie rządowym, jak zapowiedział wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń, najprawdopodobniej w lipcu 2010 roku. Resort rozważa, czy równocześnie z tymi zmianami nie obniżyć pułapu cen mieszkań, którego nie wolno przekroczyć, jeśli chce się taką dopłatę dostać, jednak taki zabieg spowodowałby zmniejszenie ilości mieszkań objętych dopłatą.

Mieszkania rodzinne
Zainteresowanie programem Rodzina na Swoim, dzięki któremu można otrzymać od rządu pomoc w spłacie 50% odsetek przez pierwsze osiem lat spłaty kredytu, niezmiennie wzrasta. Podwyższenie górnej granicy cenowej metra kwadratowego spowodowało, że zwiększyła się liczba mieszkań dostępnych w kredycie preferencyjnym. Do niedawna dopłaty ze strony Skarbu Państwa można było otrzymać na zakup mieszkań zlokalizowanych w dalszej odległości od centrum lub tych mniej interesujących .
Zmiany wprowadzone przez wojewodów z dniem 1 października 2009 roku spowodowały, że niemal do wszystkich mieszkań znajdujących się w naszej ofercie można uzyskać rządową dopłatę. To bardzo komfortowa sytuacja dla kupujących ponieważ teraz mają duży wybór atrakcyjnych mieszkań w dobrych lokalizacjach, które przed podwyższeniem limitów cenowych nie kwalifikowały się do programu – mówi Bartłomiej Rzepa.
Rodziny, czy też osoby samotnie wychowujące dzieci, poszukują mieszkań nieco większych, aczkolwiek nie za dużych. Z racji tego, że program Rodzina na Swoim w swych kryteriach ma również określony metraż, kupujący wybierają przeważnie mieszkania do 60 metrów kwadratowych. Pozwala to na urządzenie przytulnego, rodzinnego mieszkania, gdzie każdy z domowników będzie mógł mieć „własny kąt”.
Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe z racji tego, że po nowe mieszkania zazwyczaj sięgają młode rodziny z jednym bądź dwójką dzieci, które zakładają, że nie będzie to ich docelowe lokum. Ważna też jest zdolność kredytowa, która dla osoby o średnich zarobkach mieści się w przedziale między 200 000 a 300 000 zł. Wybór mieszkania trzypokojowego podyktowany jest zazwyczaj tym, iż deweloperzy mieszkania o większej powierzchni sprzedają w korzystniejszej cenie – mówi Jan Palka z biura Nieruchomości Południe.

Apartamenty
Kolejną grupę osób kupujących mieszkania stanowią biznesmeni, także z koncernów zagranicznych. Duże firmy międzynarodowe zatrudniają pracowników zagranicznych, którzy są głównymi nabywcami apartamentów i penthouse’ów. Cenią sobie wygodę, elegancję, styl. Coraz częściej deweloperzy proponują przyszłym klientom możliwość zagospodarowania przestrzeni, według własnego uznania. Znaczy to tyle, że w momencie kupna apartamentu lub penthouse’u kupujący ustala liczbę pomieszczeń, ich kształt oraz wygląd.
Firmy deweloperskie coraz częściej decydują się na budowę ekskluzywnych apartamentów i penthouse’ów. Napływ pracowników z zagranicy spowodował podniesienie standardów mieszkaniowych. Również polscy biznesmeni mają coraz większe wymagania. Dlatego również nasza firma uwzględniła w swojej ofercie takich wymagających klientów. Specjalnie z myślą o nich powstaje właśnie kompleks Wyspiański Park. Znajdą się w nim zarówno mieszkania o podwyższonym standardzie z układem zaproponowanym przez architektów jak i luksusowe penthouse’y na górnych kondygnacjach, w których układ pomieszczeń wykreują ich przyszli właściciele – mówi Bartłomiej Rzepa.
Tego typu nieruchomości wyróżniają się lokalizacją, aczkolwiek nie musi to oznaczać ścisłego centrum, ponieważ siedziby firm często znajdują się na obrzeżach miast. Dla biznesmenów ważne jest, by mogli w nieskomplikowany i szybki sposób dotrzeć do biura. Nabywcy apartamentów lubią duże przestrzenie, urządzone w nowoczesnym stylu. W związku z czym ważny jest metraż i sposób wykonania, a także dostęp do dodatkowych usług dla mieszkańców. Osoby ze środowiska biznesu poszukują miejsc, w pobliżu których będą zlokalizowane pralnie, restauracje, tereny rekreacyjne, kluby wellness, centra handlowe, tak by móc w szybkim tempie załatwić codzienne sprawy niezwiązane z pracą. Do tej pory prym w tej dziedzinie budownictwa wiodła Warszawa, ale większe mieszkania pojawiają się już w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, gdzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Widać wyraźnie, że deweloperzy dostosowali swoją ofertę tak, by praktycznie każdy mógł kupić własne „M”. Nie oznacza to jednak prostego podziału, że im mniejsze, tym gorsze i tańsze. Również kawalerka może stać się luksusowym mieszkaniem, dzięki staraniom architektów wnętrz. Zaś mieszkanie dwupokojowe lub apartament, dzięki prostej aranżacji będzie pełniło funkcję rodzinnego lokum. Obecnie cena mieszkania zależy wyłącznie od pomysłu i zasobności przyszłego lokatora.

Times Square Public Relations

{jcomments on}