„Mozaikowa mapa Polski” – przyłącz się do akcji i wygraj HTC One

Mozaiki – artystyczne obrazy układane z różnokolorowych kawałków – chętnie były wykorzystywane przez architektów w czasach PRL-u do ozdabiania ścian oraz elewacji budynków. Dzięki nim obiekt zyskiwał indywidualny charakter, wyróżniając się na tle pozostałych. Niestety usuwane są z przestrzeni miejskiej, a pamięć o nich obecnie zanika. Aby temu zapobiec organizatorzy akcji Ratujemy Mozaiki uruchomili interaktywną „Mozaikową mapę Polski” oraz ogłosili konkurs fotograficzny.

Głównym celem powstania tej unikatowej mapy jest zebranie informacji o jak największej liczbie mozaik znajdujących się na terenie Polski. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia – Ceramika Paradyż i Fundacja Architektury – chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej, na problem niszczejących dzieł sztuki i wzbudzić zainteresowanie tematyką ratowania mozaik.

Dodatkowo, na początku czerwca ruszył konkurs fotograficzny, do którego organizatorzy akcji Ratujemy Mozaiki zapraszają amatorów, profesjonalistów, artystów oraz pasjonatów robienia zdjęć. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić formularz, który znaleźć można na stronie www.ratujemymozaiki.com w zakładce dodaj swoją mozaikę i przesłać zdjęcia sfotografowanej przez siebie mozaiki. Spośród nadesłanych prac, co 10 tygodni komisja konkursowa wybierze trzy najlepsze, a ich autorzy zostaną nagrodzeni. Do wygrania jest między innymi topowy smartfon HTC One.

Na początku sierpnia poznamy 3 zwycięzców pierwszej edycji konkursu. Zgłoszenia wraz ze zdjęciem można przesyłać do 20 grudnia 2013 roku. Do tego czasu odbędą się jeszcze dwie odsłony zabawy. Zapraszamy do udziału oraz odwiedzenia strony www.ratujemymozaiki.com – na której można śledzić przebieg powstawania „Mozaikowej mapy Polski” – oraz na profile na Facebook’u – Ratujemy Mozaiki i Fundacja Architektury .


Akcja Ratujemy Mozaiki
Celem akcji „Ratujemy Mozaiki” jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski. Czym jest owo dziedzictwo kulturowe? To dorobek poprzednich pokoleń, który świadczy o naszych korzeniach i potwierdza, w sensie duchowym i materialnym tożsamość narodu. Dlatego też troska o ochronę zabytków powinna być obowiązkiem każdego z nas, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwami kultury. Czynników, które zagrażają zabytkom jest wiele, począwszy od kradzieży i aktów wandalizmu, po uszkodzenia spowodowane upływem czasu, zaniedbaniami i źle prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Mozaiki to najczęściej kolorowe, zachwycające, ozdoby wnętrz kawiarni sklepów, budynków mieszkalnych, instytucji miejskich i prywatnych. Jednak wiele z nich w czasach transformacji ustrojowej uległo dewastacji, kolejne niszczeją  lub są wyburzane. Dlatego naszym zdaniem warto podjąć inicjatywę, która pozwoli mozaikom odzyskać ich dawny blask.

Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX) {jcomments on}