Trendy w budownictwie jednorodzinnym

W gminie Długołęka pod Wrocławiem stoją już mury supernowoczesnego, wysoko energooszczędnego domu LUMINA House, który swoją funkcjonalnością i nowoczesnością wyznacza nowe trendy w Polsce. Jest odpowiedzią na potrzeby człowieka współczesnego – wymagającego i uświadomionego ekologicznie. To kwintesencja czystej formy w opozycji do chaosu świata. Architekt Artur Wójciak – współtwórca projektu i Prezes Grupy ARCHIPELAG opowiedział o genezie przedsięwzięcia i jego innowacyjności oraz o przyjemności tworzenia i perspektywach budownictwa energooszczędnego.

ARCHIPELAG: Pierwsze etapy budowy LUMINY są za nami. Jakie uczucia towarzyszą pomysłodawcy idei tego innowacyjnego obiektu?
Artur Wójciak: Bardzo się cieszę, że ruszyła budowa i z zadowoleniem obserwuję zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w tym projekcie. Wszelkie prace wykonywane są starannie i z dużą odpowiedzialnością. Myślę, że cały zespół czuje twórczą satysfakcję. Z niecierpliwością czekamy na zakończenie budowy. W ARCHIPELAGU z przyjemnością podejmowane są nowe, inspirujące wyzwania i nie miałem wątpliwości, że projekt LUMINY opracowany zostanie z najwyższą starannością i zaangażowaniem. W doborze partnerów projektu, oprócz fachowości, jakości oferowanego produktu i technologicznych możliwości adaptacji wybranego materiału na nasze potrzeby, duże znaczenie miał entuzjazm i pozytywne nastawienie do całego pomysłu. Udało nam się stworzyć zespół spełniający te wymagania, dzięki czemu każdy etap pracy nad projektem był czystą przyjemnością.

ARCHIPELAG: Co było inspiracją do stworzenia projektu? Jakie idee się z nim wiążą?

Artur Wójciak: LUMINA jest kompromisem pomiędzy tradycyjnym domem o standardowym podziale funkcjonalnym a domem współczesnym, którego funkcje będzie można swobodnie kształtować w zależności od potrzeb mieszkańców. Forma nawiązuje do tradycyjnej zabudowy miejskiej i podmiejskiej, ale jest nowoczesna i prosta. Daje też dużo możliwości w doborze materiałów wykończeniowych elewacji. Zależało nam na tym, żeby dom był jasny i otwarty na otoczenie, a słoneczne wnętrza pozwalały czerpać jego mieszkańcom jak najwięcej energii z naturalnego światła i otaczającej przyrody. Kluczowym założeniem było minimalne zużycie energii – stąd pomysł wykorzystania dostępnych na rynku technologii i materiałów budowlanych, a następnie połączenia ich w jeden całościowy system, który będzie ergonomiczny, łatwy w obsłudze, komfortowy, energooszczędny i przyjazny środowisku.

ARCHIPELAG: Czy z uwagi na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań realizacja LUMINY różni się od budowy tradycyjnych domów?

Artur Wójciak: W typowych projektach dopuszczamy drobne zmiany, które nie mają większego znaczenia zarówno w trakcie ich realizacji, jak i późniejszego użytkowania domu. Natomiast LUMINA wraz z całą kolekcją „DOMY XXI” to projekty zindywidualizowane. To zupełnie innowacyjne podejście do projektów typowych. Wierzymy, że w ten sposób wyznaczymy nowe standardy w projektowaniu domów, uwzględniające potrzeby klientów, warunki lokalizacyjne oraz ochronę środowiska. LUMINA jest pierwszym etapem takiego innowacyjnego projektowania. Łączy w sobie tradycję ze współczesnością. Następne wyzwanie to stworzenie domu, który pozostanie ergonomiczny, przytulny, energooszczędny i przyjazny środowisku, ale formą i układem funkcjonalnym odbiegał będzie od przyjętych dotychczas rozwiązań.

ARCHIPELAG: Które atrybuty LUMINY uważa Pan za najbardziej atrakcyjne dla potencjalnego mieszkańca? Projekt przewiduje szereg wygód, np. tworzenie romantycznego nastroju jednym guzikiem pilota…

Artur Wójciak: W LUMINIE najważniejsze są: światło, energooszczędność i ergonomiczny układ funkcjonalny. Pozostałe elementy wyposażenia mają na celu zaprezentowanie możliwości uproszczenia i uprzyjemnienia sobie życia w domu, dzięki zastosowaniu współczesnych technologii. Pokazujemy także, w jaki sposób można wszystkie te elementy połączyć w jeden funkcjonalny i prosty w obsłudze system.

ARCHIPELAG: Jest pan architektem, ale też wizjonerem i obserwatorem współczesnych trendów. LUMINA HOUSE ma być domem przyszłości, łączącym nowości architektoniczno-budowlane z orientacją proekologiczną?

Artur Wójciak: LUMINA jest pierwszym etapem takiego innowacyjnego projektowania. Łączy w sobie tradycję ze współczesnością. Następne wyzwanie to stworzenie domu, który pozostanie ergonomiczny, przytulny, energooszczędny i przyjazny środowisku, ale formą i układem funkcjonalnym odbiegał będzie od przyjętych dotychczas rozwiązań.

ARCHIPELAG: Na Zachodzie trend budownictwa energooszczędnego od dawna intensywnie rośnie. W Polsce świadomość ekologiczna, przekładająca się na architekturę i prośrodowiskowe działania, dopiero kiełkuje. Czym przekonać współczesnego człowieka do poszerzania nowych horyzontów, do energooszczędności i budowy domów w zgodzie z naturą?

Artur Wójciak: W ciągu ostatnich lat świadomość ekologiczna w Polsce bardzo się zmieniła. Inwestorzy coraz częściej pytają o domy energooszczędne i decydują się na ich budowę. Jednak podstawową barierą są cały czas koszty budowy, które znacząco przewyższają wydatki ponoszone na stawianie typowego domu. Na szczęście i to się zmienia. Za kilka lat spodziewam się całkowitej rewolucji w budownictwie jednorodzinnym. Takie programy jak budowa modelowego domu LUMINA połączona z prowadzeniem szczegółowych analiz eksploatacji budynku pomagają przekonać inwestorów do energooszczędnego i ekologicznego budownictwa. LUMINA to budynek prosty, nowoczesny i funkcjonalny. Mam nadzieję, że te cechy zachęcą inwestorów do stawiania domów nie będących imitacją dworków i góralskich chat. Wierzę, że w najbliższym czasie wielu klientów zainteresuje się pozostałymi projektami domów z naszej kolekcji, wyróżniających się odważniejszą formą, nietypowym układem funkcjonalnym i technologicznym zaawansowaniem, domów pełnych naturalnej, dobrej energii, harmonijnie wpisujących się w otoczenie. LUMINA to dopiero początek…

ARCHIPELAG: Czy życie w domu takim jak LUMINA będzie lepsze, zdrowsze, przyjemniejsze?

Artur Wójciak: Zdecydowanie tak.

Partnerzy nowoczesności:
Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., VELUX Polska Sp. z o.o., Schüco International Polska Sp. z o.o., Plannja Sp. z o.o., Bank BPH, Microtech International S.A., URSA Polska Sp. z o.o., Rekuperatory Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o., Xella Polska Sp. z o.o., Stiebel Eltron-Polska Sp. z o.o., KRONOPOL Sp. z o.o., Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. marka Weber (maxit), S. Siedle & Söhne OHG, Polska Woda Deszczowa Sp. z o.o., TECE Sp. z o.o., GLASPOL Saint-Gobain, Stahlton Polska Sp. z o.o., ASTRA-Technologia Betonu Sp. z o.o., REHAU Sp. z o.o., Simpson Strong-Tie Sp. z o.o., DECEUNINCK Polska Sp. z o.o. (system TWINSON), „Dom & Wnętrze”, „Budujemy Dom”, Grupa e-budownictwo.pl

ARCHIPELAG. DOMY Z DOBRĄ ENERGIĄ.

www.domy21.pl

{jcomments on}