Trendy zmian cen materiałów budowlanych w styczniu

Grupa PSB S.A. śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych, co pozwala obserwować zmiany trendów, które oddaje poniższy wykres.

W styczniu 2010 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny w 2 grupach towarowych, w 6 spadły, a w 3 nie zmieniły się. Wzrost zanotowano w chemii budowlanej (+3,1%) i w silikatach (+1,8%). Spadły ceny suchej zabudowy (-4,1%), pokryć i folii dachowych, rynien (-1,7%), izolacji wodochronnych (-1,3%), gazobetonów (-1,2%), drewna i materiałów drewnopodobnych (-0,8%) oraz izolacji termicznych (-0,1%).

W kategorii „inne” zanotowano w 2 grupach wzrost cen: instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (+1,6%) oraz cementu, wapna (+0,3%). Spadły ceny farb, lakierów, tapet (-0,9%). W pozostałych 4 grupach tej kategorii ceny nie zmieniły się.

Przychody PSB S.A. ze sprzedaży materiałów budowlanych w styczniu 2010 r. były o 21% niższe niż przed rokiem oraz o 25% niższe niż w grudniu 2009 R. Na tak znaczący spadek popytu zdecydowanie najsilniej wpłynęła bardzo ostra zima w miesiącu styczniu.

Według danych GUS, w okresie od I do XIi 2009 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogółem wydano o 22,3% mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym 9,1%. Podobna relacja między dynamikami zachodzi w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 18,2%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 6,8%. Sytuacja po grudniu, zarówno w pozwoleniach, jak i w kategorii mieszkań rozpoczętych nieznacznie polepszyła się, wobec notowanej po listopadzie.

Wykres. Trendy zmian cen – dane Grupy PSB S.A.

Grupa PSB

{jcomments on}