Widać ożywienie na rynku biurowym w Polsce

Ruszył rynek najmu powierzchni biurowych w Warszawie i miastach regionalnych. Firma Colliers International, wiodący doradca na rynku nieruchomości komercyjnych, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2010 roku wynegocjowała dla swoich klientów umowy najmu dotyczące blisko 30 000 mkw.

Jeszcze niedawno firmy wstrzymywały się z podejmowaniem długoterminowych zobowiązań w zakresie najmu biur. Od początku 2010 roku widać wyraźne ożywienie w tym sektorze wśród klientów Colliers International.

Schneider Electric to światowy lider w zarządzaniu energią, oferujący zintegrowane rozwiązania dla pięciu rynków: energia i infrastruktura, przemysł, budownictwo komercyjne, budownictwo mieszkaniowe oraz centra przetwarzania danych. Obecnie polski oddział firmy podpisał umowę najmu 1700 mkw powierzchni biurowej w warszawskim budynku Adgar Business Center. Adgar Business Center to 9-piętrowy budynek biurowy położony przy ul. Postępu 15, oferujący prawie 12 tys. mkw powierzchni użytkowej. Lokalizacja ta oferuje najemcom bardzo dobre połączenie zarówno z innymi dzielnicami Warszawy dzięki sieci tramwajowej oraz biskości metra, jak i z niedaleko położonym lotniskiem im. F. Chopina.

Kolejną transakcją zawartą przy wsparciu Colliers International jest umowa najmu 1450 mkw powierzchni biurowej przez Panasonic Polska. Firma wprowadzi się w czerwcu 2010 r. do budynku Platinium Business Park III. Wchodzi on w skład kompleksu Platinium Business Park, którego właścicielem jest wiodąca firma deweloperska Globe Trade Center. Kompleks mieści się na warszawskim Mokotowie u zbiegu ulic Domaniewskiej i Wołowskiej i składa się obecnie z 3 prestiżowych budynków biurowych klasy A. Docelowo Platinium Business Park będzie się składać z 5 budynków i oferować aż 60 000 mkw powierzchni biurowej najwyższej jakości.

„Tak, jak prognozowaliśmy, rok 2010 przyniósł ożywienie na rynku biurowym w całej Polsce, obecnie z naciskiem na Warszawę” – mówi Marcin Kania, Partner w Dziale Powierzchni Biurowych Colliers International, odpowiedzialny m.in. za zawarcie umów najmu w imieniu firm Schneider Electric Polska oraz Panasonic Polska. „Firmy odważniej patrzą w przyszłość, mając równocześnie świadomość, że stawki czynszów w sposób nieunikniony znów pójdą w górę” – dodaje Kania. „Jest to związane z tym, że w ostatnich kilkunastu miesiącach na rynek trafiło zdecydowanie mniej nowych projektów niż planowano. Mniejsza podaż przy rosnącym zainteresowaniu ze strony najemców przełoży się wkrótce na spadek pustostanów, a za tym w naturalny sposób pójdą wzrosty stawek czynszów. Oczywiście skutki ożywienia w pierwszej kolejności wpłyną na pozycję negocjacyjną najemców z Centralnego Obszaru Biznesu (COB), a później być może zmodyfikują apetyty deweloperów spoza COB, jednak póki co nadal to najemca ma pozycję dominującą – dodaje Kania.”

W pierwszych miesiącach 2010 r. decyzje o podpisaniu nowych umów najmu lub renegocjacji dotychczasowej umowy podjęli również inni klienci Colliers International. Regionalne biuro PricewaterhouseCoopers wynajęło pod działalność BPO łącznie ponad 2 200 mkw w budynku Katowice Business Point. Na początku czerwca 2010 r. Capgemini otworzy swoje biuro we Wrocławiu dedykowane do obsługi projektów Custom Software Development. Firma wynajęła 3000 mkw w Millenium Tower II. Podpisana została jeszcze jedna umowa dotycząca najmu nieco ponad 2300 mkw w jednym z kompleksów biurowych na rynku regionalnym pod działalność SSC (shared service center). Nazwa klienta objęta jest klauzulą poufności. Łącznie wyżej wymienione transakcje dotyczące najmu biur pod działalność outsourcingu procesów biznesowych objęły nieco ponad 7600 mkw.

„Te nowe umowy najmu są dowodem na to, jak dobrze Polska radzi sobie z przyciąganiem kolejnych inwestycji z sektora BPO/SSC.” – mówi Marek Ciunowicz, Partner w Dziale Powierzchni Biurowych Colliers International, odpowiedzialny za zamknięcie wszystkich trzech transakcji najmu. „Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że dostępność nowoczesnych i efektywnych powierzchni biurowych o wysokim standardzie jest kluczowym  czynnikiem wpływającym na długoterminową obecność centrów outsourcingowych. Oprócz przełożenia finansowego, jest to także istotne z punktu widzenia zatrzymania pracowników. Biura znajdujące się w nowoczesnych, dobrze zlokalizowanych budynkach, spełniających wszystkie standardy, są atrakcyjniejszym środowiskiem pracy.” – dodaje Marek Ciunowicz.

GTS Energis, jeden z największych w Polsce alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych, świadczący usługi dla firm i instytucji, wynajął ok. 3000 mkw w warszawskim biurowcu New City przy ulicy Marynarskiej. New City składa się z trzech budynków połączonych łącznikiem i oferuje 35 tys. mkw powierzchni biurowych oraz 3 tys. mkw powierzchni handlowo-usługowej. GTS Energis wprowadzi się do nowego biura w trzecim kwartale br.

Prywatne centrum medyczne Medicover wynajęło za pośrednictwem Colliers International 1200 mkw powierzchni biurowej w jednym z  budynków w kompleksie biurowym Radwar Business Park. Przeprowadzka do nowej lokalizacji planowana jest na przełom II i III kwartału br. Z kolei Transcom, jeden z największych dostawców usług CRM, wynajął biuro o powierzchni 2000 mkw w gdańskim budynku biurowym Pasaż Kołobrzeska położonym przy głównej arterii Trójmiasta. Jest to 5-kondygnacyjny budynek oferujący biura do wynajęcia o powierzchni ponad 4.350 m2 wraz z obszernym parkingiem podziemnym i naziemnym. Firma Damovo Polska (Data Mobility Voice), działająca w ramach koncernu Damovo, zapewniająca rozwiązania typu end-to-end w zakresie rozwiązań ICT i Unified Communications, wynajęła nowoczesne biuro o powierzchni blisko 630 mkw w budynku Park Postępu zlokalizowanym na warszawskim Mokotowie. Damovo Polska wprowadzi się do nowego biura w lipcu br.

Firma Colliers International sfinalizowała również aż pięć transakcji renegocjacji umów najmu. Pierwsza z nich dotyczyła powierzchni 2800 mkw w jednym z warszawskich biurowców. Pozostałe szczegóły transakcji na życzenie klienta objęte są klauzulą o poufności. Drugi proces renegocjacji warunków umowy przeprowadzony został w imieniu firmy Accenture, globalnej firmy świadczącej usługi w zakresie konsultingu, nowoczesnych technologii i outsourcingu. Accenture pozostaje w budynku Warsaw Towers zlokalizowanym przy ulicy Siennej w Warszawie, gdzie zajmuje powierzchnię 2160 mkw. Trzecia renegocjowana umowa dotyczyła najmu powierzchni biurowej w budynkach KBP pod Krakowem dla jednego z dostawców rozwiązań elektronicznych dla sektora motoryzacyjnego. W wyniku renegocjacji firma zajmie w obu budynkach łącznie ponad 4700 mkw. Czwarty proces renegocjacji dotyczył 370 mkw powierzchni biurowej wynajmowanej przez firmę Candy w warszawskim budynku Platan Park przy ulicy Poleczki. Ostatnia, piąta renegocjowana umowa, zwarta została przez firmę SSL i dotyczyła powierzchni 670 mkw wynajmowanej w budynku UBC II przy ulicy Szturmowej w Warszawie.

„W sumie w pierwszym kwartale nowego roku podpisaliśmy w imieniu naszych klientów umowy najmu na blisko 30 000 mkw.” – mówi Paweł Skałba, Partner w Dziale Powierzchni Biurowych Colliers International, odpowiedzialny m.in. za zawarcie umowy najmu w imieniu firmy GTS Energis. „Ten imponujący wynik nie tylko pokazuje zaufanie, którym obdarzają nas klienci, lecz również stawia Colliers International na pierwszy miejscu wśród wiodących agencji doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych”. – dodaje Skałba.

Colliers International

{jcomments on}