Kuchnia industrialna w ciepĹej odsĹonie
Z salonem rywalizuje o miano serca domu. I wygrywa. Nie ma kompleksĂłw, tÄtni Ĺźyciem, skupiajÄ c czĹonkĂłw rodziny i bÄdÄ c otwarta na goĹci. Oto nowoczesna kuchnia: funkcjonalna, komfortowa i⌠industrialna.
AranĹźacje inspirowane urbanistycznym nurtem nie wychodzÄ z mody. ChoÄ industrial preferuje przestrzeĹ i wysokie sufity, w klimacie rodem z hal fabrycznych zakochujÄ siÄ nie tylko posiadacze przestronnych poddaszy, ale takĹźe mieszkaĹcy blokĂłw.
Styl loftowy zawsze jest jednak wyzwaniem. Zmusza do eksperymentowania â z barwami, ksztaĹtami, fakturami, jednoczeĹnie wymagajÄ c spĂłjnoĹci i harmonii. Cechuje go teş âwyrafinowany minimalizmâ, w ktĂłrym liczy siÄ jakoĹÄ, nie iloĹÄ. KrĂłlujÄ tu szaroĹci, biel, brÄ zy i czerĹ, a gĹĂłwnymi wyznacznikami stylu sÄ : cegĹa, beton i metal.
Kuchnia industrialna najczÄĹciej jest otwarta na salon. Lofty nie lubiÄ bowiem Ĺcian, a granice pomiÄdzy strefami kuchennÄ , jadalnianÄ , relaksacyjnÄ , pracy bywajÄ pĹynne. DziÄki temu jednak rodzina moĹźe wiÄcej czasu spÄdzaÄ razem, a takĹźe wĹÄ czyÄ siÄ w przygotowywanie posiĹkĂłw. Jako miejsce integrujÄ ce sprawdza siÄ wyspa lub pĂłĹwysep, ktĂłry jednym bokiem przylega do Ĺciany. Pozwala teĹź na stworzenie tzw. trĂłjkÄ ta roboczego, czyli zachowania optymalnych odlegĹoĹci pomiÄdzy lodĂłwkÄ , zlewem i kuchenkÄ .
W naszej aranĹźacji wraĹźenie przestronnoĹci potÄgujÄ wielkie okna. Co ciekawe, element rozpoznawczy loftu, czyli ceglana Ĺciana w tle zabudowy kuchennej, nie wywoĹuje wraĹźenia surowoĹci czy chĹodu, wrÄcz przeciwnie. Kolorystyka cegieĹ, od bieli po róşne odcienie beĹźu i brÄ zu, przywodzi na myĹl eleganckÄ mozaikÄ, ktĂłra harmonizuje z podĹogÄ z drewnianych desek i zabudowÄ wyspy widzianÄ od strony salonu. UĹźyte drewno ma ciepĹy odcieĹ, wyglÄ da jakby byĹo pokryte patynÄ . W tym wnÄtrzu stanowi teĹź â na zasadzie kontrastu â interesujÄ cy duet z metalem.
Minimalistyczne, stalowe fronty i korpusy mebli oraz rĂłwnie proste pĂłĹki na metalowych podpĂłrkach, kojarzÄ ce siÄ z warsztatem, zostaĹy ocieplone wizualnie jasnymi, drewnianymi blatami.
Z caĹoĹciÄ doskonale koresponduje zlewozmywak Ferro ze stali nierdzewnej, umieszczony na wyspie. WĹaĹciwie go nie widaÄ, bo to model jednokomorowy, wpuszczany w blat. Dobrano do niego stojÄ cÄ chromowanÄ bateriÄ Fiesta, oszczÄdnÄ w formie, z obrotowÄ wylewkÄ , o charakterystycznym cieniutkim uchwycie. Z metalowymi powierzchniami wspĂłĹgra teĹź pojemna lodĂłwka, ktĂłra, choÄ sporych rozmiarĂłw, Ĺwietnie âwtopiĹa siÄâ w kÄ t koĹo okna.
Blat wyspy przechodzi w barek z metalowymi hokerami o skĂłrzanych siedziskach. Tu moĹźna zjeĹÄ Ĺniadanie, wypiÄ kawÄ, poczytaÄ gazetÄ, nie tracÄ c z oczu tego, co siÄ dzieje w strefie gotowania. BÄdzie to ulubione miejsce przyjaciĂłĹki, ktĂłra wpadĹa na chwilkÄ, by pogadaÄ. ChÄtnie na wysokich krzeseĹkach ulokujÄ siÄ teĹź dzieci w roli maĹych kucharzy-pomocnikĂłw.
DziÄki wyspie strefa gotowania jest niewidoczna od strony salonu. To waĹźne, bo teĹź nie zawsze chcemy, by wszyscy oglÄ dali garnki na piecu. PiÄknie da siÄ zagospodarowaÄ przestrzeĹ wyspy od strony kuchennej â szafkami, szufladami.
Industrial nie pozwala na zbyt wiele dodatkĂłw. WystarczÄ wiÄc dwie wiszÄ ce, czarne lampy z surowymi, metalowymi kloszami; stylowy zegar na Ĺcianie z duĹźym cyferblatem i rzymskimi cyframi, a takĹźe roĹlina w doniczce.
CaĹoĹÄ bez wÄ tpienia zachÄca do odkrywania przyjemnoĹci gotowania, a poza tym â do odpoczynku niczym w stylowej kawiarence.
FERRO
press box