Zastępczy inwestorzy ożywiają budownictwo jednorodzinne

W potocznej opinii, budowa domu to nie tyle wysokie koszty, co mnóstwo poświęconego budowie czasu przez przyszłego właściciela. Tymczasem zarządzanie procesem budowlanym to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy osobom prywatnym nie posiadającym wiedzy i doświadczeń z zakresu budownictwa.

Inwestor zastępczy, bo o nim tu mowa, odciąża i reprezentuje inwestorów indywidualnych podczas wszystkich etapów budowy domu, począwszy od wyboru projektu, jego adaptacji do posiadanej działki, poprzez pomoc podczas załatwiania wszelkich formalności urzędowych, a skończywszy na wyborze ekipy wykonawczej i koordynowaniu przebiegu prac budowlanych. Nie jest to usługa nowa, ale coraz popularniejsza w polskim społeczeństwie.

Chociaż światowy kryzys gospodarczy jeszcze nie przeszedł do historii i nadal ma wpływ na najważniejsze sektory gospodarki w naszym kraju, w tym branżę budowlaną, która doświadczyła skutków pogarszającej się koniunktury, to pesymistyczne prognozy nie dotyczą wszystkich przedsiębiorstw z tej branży.

Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej firm, które w imieniu klienta indywidualnego prowadzą inwestycję od początku do końca. Jest to zdecydowany odwrót od budowy domu tak zwanym sposobem gospodarczym. Dziś inwestor indywidualny może liczyć na fachową poradę lub na załatwienie w jego imieniu najbardziej problematycznych spraw na każdym etapie inwestycji.

W całym kraju można zaobserwować powstawanie firm specjalizujących się nie tylko w sprzedaży gotowych projektów, lecz również w specjalistycznym doradztwie dla inwestorów indywidualnych. Główną, ale nie jedyną przyczyną jest rosnąca liczba rozpoczętych budów w województwach, które dotąd rozwijały się w wolniejszym tempie.

Analizując dane dotyczące liczby rozpoczętych budów w budownictwie jednorodzinnym w 2009 r. w województwach obserwujemy trend znacznie większej aktywności inwestorów w mniej rozwiniętych województwach – dodatnią dynamikę w porównaniu z 2008 r. odnotowały trzy województwa: podkarpackie +15,3%, świętokrzyskie +12,0% i warmińsko-mazurskie +2,8% –  mówi Anna Waszczuk, Analityk rynku Xella Polska Sp. z o.o.

W rankingu powiatów według dynamiki liczby rozpoczętych inwestycji w budownictwie jednorodzinnym w 2009 r. w ścisłej czołówce, zajmując drugie miejsce, uplasował się Olsztyn. Znaczny wzrost zainteresowania budową własnego domu potwierdza prawie 4-krotnie większa liczba rozpoczętych inwestycji w Olsztynie w 2009 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Inwestorzy indywidualni w Olsztynie rozpoczęli budowę 315 domów – stanowi to 10 % wszystkich rozpoczętych budów domów jednorodzinnych  w województwie warmińsko-mazurskim w 2009 r. – dodaje Anna Waszczuk.

Rozwojowi firm specjalizujących się w doradztwie, sprzedaży gotowych projektów i prowadzeniu budowy sprzyja obecna sytuacja na rynku. Stosunkowo niższe koszty materiałów budowlanych oraz prac wykonawczych w porównaniu z ostatnimi latami, jak również bogacenie się społeczeństwa, większa świadomość oraz wygoda inwestorów sprawiają, że osoba prywatna planując budowę swojego domu chętniej skorzysta z usług wyspecjalizowanych firm. Dzięki profesjonalnemu doradztwu indywidualny inwestor ma pewność, że wybrany wykonawca będzie trzymał się terminów i szybko wywiąże się ze zobowiązań.

Rozmowę z klientem zaczynam od wyboru projektu domu. Inwestor indywidualny, który zdecyduje się na skorzystanie z usług mojej firmy może liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru najodpowiedniejszego dla swoich potrzeb, stylu życia, działki oraz możliwości finansowych projektu domu. Doradzam też, jakie materiały budowlane będą najlepsze do jego wzniesienia, a także pomagam osobom prywatnym w załatwieniu urzędowych formalności. – mówi Danuta Piotrowska, właścicielka firmy Twoja Budowa z Olsztyna. Prowadzę osoby prywatne przez wszystkie etapy inwestycji. Ponieważ na stałe współpracuję ze sprawdzonymi firmami wykonawczymi to osoba, która się do mnie zwróci może mieć pewność, że jej dom będzie wykonywany przez zaufaną ekipę wykonawczą, która dotrzyma terminów realizacji. – dodaje Danuta Piotrowska.

Inwestorzy indywidualni coraz chętniej korzystają z profesjonalnej pomocy przy budowie swojego domu. Wolą poświęcić czas na zarabianie pieniędzy potrzebnych do wzniesienia domu, niż na przekopywanie się przez niezliczone wpisy na forach poświęconych tematom budowlanym. Ekspercka firma nadzorująca naszą inwestycję pozwala uniknąć stresów związanych chociażby z wyborem i koordynacją prac ekipy wykonawczej. Inwestorzy zastępczy w trosce o własną reputację współpracują tylko z wiarygodnymi i sprawdzonymi firmami.

Niższe ceny materiałów budowlanych i robocizny w porównaniu do lat ubiegłych, dostęp do pełnej oferty materiałów budowlanych  bez konieczności długiego oczekiwania na realizację zamówienia oraz pomoc w prowadzeniu inwestycji to bez wątpienia czynniki sprzyjające podjęciu decyzji o rozpoczęciu budowy domu.

 


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl , www.budowane.pl , www.miastonoca.budowane.pl , http://www.termodom.pl/termodompasywny/ , http://sklep.xella.pl , www.inspiracje.budowane.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy , www.ZdrowaBudowa.pl .

 Firma Twoja Budowa oferuje swoim klientom szeroki wachlarz usług z zakresu zarządzania procesem budowy domu jednorodzinnego – od  zakupu projektu domu i doboru materiałów budowlanych, aż po pomoc w realizacji inwestycji na każdym jej etapie. Więcej informacji o działalności firmy na stronie www.twojabudowa.com.pl.

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX)

{jcomments on}